[ Generalna
]
30 Novembar, 2018 00:16
ZDRAVO I FINO: Kako najbolje uzgajati povrće?
Više negoli ikada prije svjesni smo kako je puno toga što jedemo uistinu nezdravo, ali s druge strane i dalje malo toga poduzimamo kako bismo taj trend spriječili. Današnja djeca imaju sve veći problem s pretilošću, a kao nacija brojimo puno nositelja viška kilograma. Neki od razloga su svakako i modernizacija te amerikanizacija naših prostora i sve veća popularnost brze hrane i nekih brandiranih restorana, ali isto tako manjak volje za zdravim životom, nedostatna tjelesna aktivnost i sve veći broj sati koji se provode sjedeći uz „pametne“ telefone, računala, igrice. No kada bismo čak sve ovo i izuzeli te shvatili da pripadamo u skupinu ljudi koja se želi zdravo hraniti te sastavnim dijelom svoje prehrane imati zdravo voće i povrće, opet dolazimo do problema, jer smo i sami svjesni kako je povrće koje kupujemo skoro sve, osim zdravo! Stoga svima koji su i u najmanjoj mogućnosti savjetujemo da uzgajaju vlastito povrće za sebe i obitelj te donosimo nekoliko savjeta kako ćete to najjednostavnije i najbolje učiniti.
Najlakši način za vlastiti uzgoj zdravoga povrća
Uz način sadnje povrća koji će sada biti predstavljen, čak i oni koji žive u stanovima ili imaju mala dvorišta, mogu osigurati za sebe i svoju obitelj povrće koje nije špricano bezbroj puta ili „natjerano“ raznim pesticidima da naraste. Krenimo najprije od onih koji imaju mala dvorišta, a žele se baviti uzgojem povrća. Za vas je idealno rješenje izbor uzdignutih gredica. Ako niste sigurni o čemu je riječ, evo pojašnjenja. Uzdignute gredice, kao što i sam pridjev kaže, nalaze se na uzdignutim površinama. Riječ može biti o drvenome okviru ili kamenju složenom u obliku neke kadice ili čak o starim građevinskim kolicima. Bilo koju od tih površina trebate napuniti kvalitetnom zemljom te ćete na povišenome imati vlastiti mali vrt ili čak i više njih, a možete ih odlično skombinirati s ostatkom dvorišnoga uređenja. Prednosti uzdignutih gredica su višestruke. U njima se zemlja prije zagrijava, lakše suši, moguća je ranija sadnja i ranije berba, održavanje je jednostavno, a ne morate se ni saginjati pa nema ni izgovora kao što je bol u leđima. U takve gredice uvijek možete posaditi aktualno sezonsko povrće te na svome stolu imati svježe ubranu salatu, rajčicu ili mrkvu za finu domaću juhu.
Najprofitabilniji način uzgoja kvalitetnog povrća
Ako ste pak sretnik koji ima veće dvorište ili zemljanu površinu namijenjenu za sadnju vrta, mi vam savjetujemo da to i iskoristite, ali ne kao vrt na otvorenome. U takvim vrtovima uložite jako puno vremena, truda i rada, a mraz, jača kiša ili tuča sve to mogu uništiti u svega nekoliko minuta. Osim toga uvijek postoji bojazan kako će koje povrće reagirati na vremenske prilike, hoće li uspjeti ili ne. Stoga je savjet da se odlučite na uzgoj povrća u plastenicima. Vaš plastenik predstavljao bi za vas i obitelj oazu zelenila i šarenila zdravih plodova, a proizvodnja povrća u plasteniku svakako je i najprofitabilnija. U jesensko-zimskom razdoblju i dalje možete uzgajati povrće, jer iako je broj oblačnih dana veći, postoje biljke koje uspijevaju i u to doba godine, kao što su salata, špinat, mladi luk, matovilac. Isto tako postoje biljke koje vole svjetlost i toplinu, a osjetljive su na vanjske podražaje te u plasteniku uvijek puno bolje uspijevaju, a to su rajčice, paprike, tikvice, patlidžani. Čak ako imate i manji plastenik on će vam omogućiti da se riješite problema oko nabavke zdravoga povrća, a rad oko biljki ujedno može biti dodatni motiv za povezivanje obitelji, utrošak slobodnoga vremena na otvorenome i zajednička briga i radost oko prispjelih plodova.