Posljednjih godina svjedoci smo tomu da najbolje posluju autobusne linije prema Njemačkoj… Posjetite li Bosnu i pitate gdje je mladež, dobit ćete odgovor da su otišli van, nema posla, masovna iseljavanja. Nađete li se u Hrvatskoj i pitate gdje su mladi, opet ćete čuti da su otišli trbuhom za kruhom, a ništa drugačija situacija nije ni u Srbiji. Sve je to naravno razumljivo, ali pitanje je koji je razlog da mladi ne pronalaze posao u svojim državama?! Nema dovoljno radnih mjesta. Zašto? Zato što se firme zatvaraju, vlasnici donose odluke da im opstanak nije isplativ, a da prije toga nisu ni analizirali tržište se pokušali privući mlade stručnjake u svoj tim. No, ono što veseli jesu pozitivni primjeri mladih koji tek ulaze u posao i poručuju: „Imati firmu na Balkanu i ostati uspješan?! Da, moguće je!“ Provjerili smo kako.

Tim stručnjaka i entuzijasta 
Nekoliko mladih poduzetnika s područja Republike Hrvatske u samo godinu dana uspjelo je nadmašiti i vlastita očekivanja pa su svoje primjere već počeli prezentirati kao odlične poduzetničke poduhvate. U svakoj od tih priča radi se o grupi mladih stručnjaka koje je povezala upornost, želja i entuzijazam. Okupili su se oko početne ideje te iskoristili ono što im je trenutak nudio, a to su poticaji države, mogućnost korištenja fondova Europske unije te jedinstvenost u onome što rade. Iako su krenuli od nule, danas tvrde kako sve više napreduju i imaju potrebu zaposliti i nove suradnike. Na pitanje je li moguće na Balkanu ostati uspješnim kažu kako je to nepotrebno i pitati. Većina jest otišla van, ali smatraju da će svojim projektima i primjerom pokazati kako stvaranje kontakata s raznim poduzetnicima i povezivanje mladih u nove i jače radne snage jest formula za uspjeh i mogućnost ostanka u zemlji. 

Korištenje prirodnih resursa i prepoznavanje potencijala 
Kada se pogleda popis najuspješnijih kompanija u BiH, žalosti vidjeti da su one najveće temeljene upravo na telekomunikacijama, a da industrija opada, dok s druge strane korištenje prirodnih resursa nije stavljeno u prvi plan. Upravo u tome leži prepoznavanje potencijala koji nudi Bosna i Hercegovina. Riječ je o zemlji koja je više negoli bogata prirodnom raznolikošću - od planina, brežuljaka, plodnih nizina do brzih rječica i termalnih izvora. No, koliko se sve to koristi!? Očito nedovoljno. Međutim, ponovno svijetlu točku predstavljaju nove firme u BiH koje su pokrenuli mladi stručnjaci s ciljem osnaživanja turizma, zapošljavanja novih ljudi, razvoja i poboljšanja životnoga standarda. Ostati uspješnim mogao bi i svaki novi poljoprivrednik koji se odluči na stočarstvo, proizvodnju poljoprivrednih kultura ili voćarstvo, jer prirodni preduvjeti su izvrsni, a u BiH postoji mogućnost jeftinoga pokretanja vlastitoga biznisa te korištenje blizine zemalja članica EU za izvoz i preradu vlastitih proizvoda. 

Budućnost je dio sadašnjosti
Ono što se nekada činilo dalekim, već nas je sustiglo. Doba tehnologije i informatizacije. Tako je budućnost postala dio sadašnjosti. Na žalost ovaj sektor je premalo zastupljen u zemljama na Balkanu, a obećava mnogo. Brojni su strani ulagači koji žele svoje informatičke kompanije širiti na ovim područjima, ali potrebni su im mladi stručnjaci koji će biti nositelji tih ideja. Njima Balkan znači sigurno mjesto za razvoj, jer je konkurencija manja, a radni uvjeti i cijena rada pristupačniji, dok onima koji se na takav biznis odvaže jest zagarantiran uspjeh i svakodnevno unaprjeđivanje.